Zmrzlina a hubnutí? Proč ne !

7. srpna 2007 v 15:46 | www.idnes.cz |  Rady a tipy při hubnutí
Ať už ovocná nebo vanilková, zmrzlina není ničím, na čem by se daly stavět redukční diety. To však neznamená, že když chcete shodit přebytečná kila, je tabu. Avšak je třeba ji dávkovat hodně opatrně.

Celozrnný rohlík, nebo nanuk? Pokud tuhle otázku položíte coby nabídku občerstvení někomu, kdo se snaží zhubnout, asi tušíte, jakou dostanete odpověď.

Při bližším pohledu se přitom může ukázat, že nemusela být tak jednoznačná. Menší nanuk si totiž s rohlíkem nijak nezadá, oba mají kolem 400 kilojoulů. Takže si ho můžete občas dát místo svačiny.

Pozor ale, abyste si ho nedopřáli jako zákusek navíc, když vás bude třeba honit mlsná, nebo jako dezert po obědě. Pak by se vám totiž každý kilojoul přijatý nad denní optimum mohl po čase vymstít.

Smetanovou, nebo vodovou?
Také je dobré mít na paměti, že na rozdíl od rohlíku z celých zrn nezažene třeba kakaový ledňáček hlad na dlouho. A že je proto dobré prvním návalům hladu, které se relativně záhy po jeho konzumaci objeví, odolat a najíst se zase až v obvyklou dobu.

Kručení v břiše po nanuku totiž dokazuje zejména to, že sladká pochoutka rozhoupala vaši hladinu krevního cukru, a tím i vylučování inzulinu, čehož je hlad důsledkem.

Do zmrzlin obecně se musí dávat víc cukru než do pochoutek podávaných o pokojové teplotě nebo dokonce za tepla, aby byly dost sladké. Na druhou stranu je v nich ve srovnání s klasickými zákusky většinou mnohem méně tuku.

Logické se zdá vybrat si vodovou zmrzlinu, protože v ní na rozdíl od smetanové není tuk. Jenže vodové jsou o dost sladší, takže po nich vyhládne. A je škoda si kvůli takovým výkyvům rozhodit už sladěné trávení uvyklé na dietu.

Vodové zmrzliny se proto moc nehodí zejména pro ty, kdo jsou zvyklí na hodně sladká jídla - jsou po vodových zmrzlinách nejen brzy hladoví, ale i unavení, podráždění a náladoví.

Kterou si vybrat?
Každopádně v obchodě sáhněte spíše po menší zmrzlině, smetanová bude sice nejjemnější, ale také nejtučnější, méně kalorickou, i když ne vždy tak chutnou variantou je zmrzlina z rostlinných tuků.

Tady je několik příkladů energetické hodnoty konkrétních druhů zmrzliny a nanuků: kakaový ledňáček 360 kJ, cornetto 860 kJ, callipo 400 kJ, magnum 1100 kJ, twister 340 kJ, 100 ml, míša 560 kJ, pegas almond 790 kJ, 350 ml polárkového sněhu 2380 kJ. Smetanová zmrzlina má v průměru 1050 kJ a ovocná 590 kJ ve 100 ml.

Nebo si vyrobte svou. Pokud možno také ovocnou, avšak ne vodovou. Rozmixujte třeba jahody, přidejte nekalorické sladidlo, případně tvaroh a jogurt. Na druhou stranu na nekalorická sladidla jako aspartam či acesulfam K se dívají někteří odborníci skepticky jako na další chemickou látku, kterých je lepší se vystříhat.

Navíc by vaším cílem mělo především být obejít se většinou bez sladkostí, čemuž se ani s umělými sladidly nenaučíte. I ta posilují návyk na tuto chuť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama