Červenec 2008

Problémy při hubnutí a jak na ně

21. července 2008 v 18:00 Rady a tipy při hubnutí
O tom, že snižování hmotnosti není procházka růžovým sadem netřeba přesvědčovat nikoho, kdo měl alespoň jednou za život možnost to vyzkoušet.

Hubnutí samozřejmě přináší spoustu radosti nad získanou štíhlou postavou a je úsilím, které stojí za to. Na druhé straně je dobré se předem připravit na některé problémy, které s hubnutím souvisí. Některé se dají řešit, jiné jsou úplně zbytečné a můžeme se jim předem vyhnout.

Problémy a obtíže tělesné
Hlad
Vnímání pocitu hladu je do jisté míry dáno geneticky, ne každý pociťuje při omezeném přísunu potravy velký hlad. Na druhé straně hlad, který nám brání v soustředění na práci i běžné denní činnosti je velmi nepříjemný a může vést k "úniku" z diety dřív, než se mohou dostavit první výsledky. Příčiny hladu mohou být v zásadě dvojího druhu :

1. Zvolili jste nepřiměřeně přísný redukční režim - redukční jídelníček, který obsahuje méně než 4000 KJ zvládnou jen velmi otrlí, navíc rozhodně není k dlouhodobému užitku. U mnoha takových "hrdinů" se po kratším či delším čase dostaví hlad již nepřekonatelný a následovaný přejedením.

Co s tím?
Zvolte si raději mírnější způsob redukce, takový, při němž můžete normálně existovat. Hubnout budete pomaleji, ale naposled. Pak už můžete hmotnost jen udržovat. Zvolte si jídelníček s obsahem přibližně 6 000 KJ pro začátek, později můžete snížit na 5000 KJ. Samozřejmě toto doporučení platí obecně, máte-li možnost individuální porady u odborníka, využijte ji.

2. Váš jídelníček je co do energie přiměřený, obsahuje však málo bílkovin. Je možné, že jste podlehli kouzlu low-fat diety, nepřijímáte žádný tuk, ale "dojídáte" se nadměrným množstvím sacharidů.
Jak to změnit ?
Jezte alespoň 5x denně a o každém jídle přemýšlejte dopředu. Každá porce by měla obsahovat nízkotučné bílkoviny (jogurt, tvaroh, sýr typu cottage, drůbeží nebo rybí maso, vaječný bílek), co největší porci zeleniny (s ovocem poněkud opatrněji) a malou porci přílohy (velikost přílohy regulujte podle rychlosti hubnutí - budete-li hubnout více než 1 kg týdně, přidejte přílohu, pokud budete hubnout méně než 0,5 kg za týden, uberte). Pokud se vám podaří tento systém pochopit a realizovat, vůbec byste neměli vědět, že něco jako hlad existuje.

Únava a bolesti hlavy
V procesu odbourávání tukové tkáně se do krve vyplavují metabolity, které mohou způsobovat pocity únavy a v některých případech až bolesti hlavy. Příčinou je nejčastěji nedostatek tekutin a vitaminů.

Jak je odstranit?
Snažte se přijímat dostatek tekutin (nekalorických a s nízkým obsahem sodíku). Pijte 2.5 - 3 litry tekutin denně. Do stolní vody nebo minerálky můžete vymačkat šťávu z citronu, limetky nebo pomeranče. Jezte co nejvíce druhů zeleniny a ovoce. Snažte se sníst denně alespoň 500 g zeleniny nebo 400 g zeleniny a 100-200 g ovoce. Sníte-li až 1 kg zeleniny za den, nic se nestane, množství ovoce však nepřekračujte. Nechte si změřit krevní tlak, příčinou malátnosti může být též nízký krevní tlak, který při redukci ještě dále klesá.

Zácpa
Zácpa bývá častým problémem obézních a se zahájením redukce se často ještě zhoršuje. Příčinou jsou chyby v jídelníčku, nedostatek pohybu a tekutin.

Jak se jí zbavit?
Snažte se, aby váš jídelníček obsahoval dostatek vlákniny. Nejvýznamnějšími zdroji vlákniny jsou obiloviny (celozrnné), luštěniny, zelenina a ovoce. Nemáte-li možnost sníst potravin bohatých na vlákninu tolik, kolik je třeba, doplňte část dávky vlákninou z lékárny. Zamíchejte si ji do jogurtu nebo nápoje (zkusit můžete ovesnou vlákninu, psyllium, amarantovou vlákninu, guar a pod.). Nejlepší "antizácpové " účinky má vláknina spolu s jogurtem nebo jiným zakysaným mléčným produktem.

Pijte hodně tekutin s výjimkou černého čaje. Střídejte minerálky, stolní vody, ovocné a bylinkové čaje. Občas si zpestřete pitný režim 2 dl ovocného nebo ještě lépe zeleninového džusu.

Nepoužívejte projímadla. Snažte se zpevnit cvičením břišní stěnu. Osvědčeným cvikem jsou zdvihy pánve vleže na zádech.

Nespavost
Nespavost při hubnutí může být způsobena nadměrným množstvím kofeinu (pocit hladu nebo polohladu "přetloukáte" kávou), nedostatkem pohybu nebo léky, které tlumí pocit hladu.

Jak usnout?
Zkuste omezit frekvenci popíjení kávy a místo ní si dejte jiný životabudič (čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce, multivitaminový nápoj). Raději o něco málo zvyšte příjem energie, ale před spaním jděte na půlhodinovou rychlou procházku nebo se "utahejte" ve fitcentru (podle vašeho založení). Pokud jsou vaše problémy s nespavostí průvodním jevem farmak určených k léčbě obezity, zvažte jejich efektivitu, eventuálně konzultujte s lékařem jejich vysazení.

Problémy a obtíže psychické


Chuť
Neodolatelná chuť na sladké nebo slané pochoutky bývá příznakem nedostatku některých důležitých složek ve stravě. Může být též vnějším projevem stresu. Častější je u těch, kteří jedí 2x denně než u těch, kteří mají krátké pauzy mezi jídly.

Co s ní?
Základní opatření jsou shodná jako v případě problémů: hlad, únava a bolesti hlavy. Absolutně tabu pro vás musí být jednodruhové diety (rýžová, vajíčková, apod). Snažte se jíst "redukčně-dietně", ale s důrazem na co největší pestrost. Pokud tušíte nebo víte, že jste v chronickém stresu, vyhledejte pomoc psychologa.

Podrážděnost
Bývali jste zvyklí jíst cokoli bez rozmyslu a kdykoli jste měli hlad nebo chuť. Nyní je všechno jinak. Můžete pociťovat určité napětí ze změny. Ostatní se cpou a vy nemůžete.

Jak se s tím vyrovnat?
Neustále si opakujte, že procházíte změnou, která je nutná a která vám v konečném výsledku přinese nesrovnatelně více, než kolik vás stojí "překousnout" nový styl života. Kromě toho během několika málo týdnů začnete vnímat změny postavy a zdatnosti a sebelitování vás přejde.

Negativní myšlenky
Máte pocit, že jste špatní, když nehubnete tak rychle jako manžel nebo kolegyně? Vyčítáte si, že jste snědli 2 čtverečky čokolády? Myslíte si, že se vám nikdy nepodaří shodit natrvalo? Tak s těmito úvahami musíte rychle skoncovat.

Jak je vymýtit?
Ke každé negativní myšlence hledejte její pozitivní ekvivalent . Vyčítáte si kousek čokolády? Pozitivní myšlenka zní takto: Jsem dobrá (dobrý), že už mi stačí JEN malý kousek. Dříve "padla" na posezení třeba celá tabulka. Nebo si říkáte, že ostatním jde hubnutí snadněji? Vnímejte pozitivně tuto skutečnost s tím, že hubnete pomalu, ale bez trápení a s minimálním rizikem jo-jo efektu. Podobně postupujte při likvidaci dalších negativních myšlenek.

Společenské problémy při hubnutí

Hloupé řeči
Už předem se obáváte, jakými komentáři budou provázet obsah vašeho talíře kolegové v práci, rodina, příbuzní a známí ? Je vám nepříjemné, když se vyptávají, jestli "už zase držíte dietu" nebo mají jiné "vtipné" poznámky?

Co s nimi?
Nenechte se zviklat. Možná vám jenom závidí vaše odhodlání a mají vztek, že to sami nedokážou. Lidé jsou obvykle velmi zbrklí v posuzování návyků ostatních a také si obvykle myslí, že vám "do toho mají co mluvit"... Pokračujte podle svého plánu a nedivte se, až se k vám po čase přijdou poradit.

Oslavy a pod.
Nevzdávejte se oslav a dalších společenských událostí jen proto, že zrovna snižujete nadváhu.

Jak je zvládnout?
Vybírejte si pochoutky, které normálně nemáte možnost ochutnat (sladkosti samozřejmě můžete vynechat). Ujistěte sami sebe, že vám bude stačit menší množství než dříve. Zajímavě upravené potraviny vám mohou poskytnout inspiraci i pro váš redukční jídelníček, který vám tím hned tak rychle nezevšední. Jezte co nejpomaleji a pijte hodně minerálky. Užijte si to. Pokud je to výjimečná situace, nemusíte z toho mít výčitky. I když obvyklý příjem o něco překročíte, druhý den se vraťte zpátky. Věřte si, že to zvládnete.
Zdroj: rozumnehubnuti.cz

Pro ana tipy a triky

15. července 2008 v 20:22
 • udržuj se zaneprázdněná
 • přeskakuj zbytečné svačiny
 • žvýkej každé sousto 30x
 • jez nízkokalorické a netučné jídlo
 • nikdy nejez nic většího než je tvá pěst
 • každou hodinu vypij sklenici vody
 • jestli máš bolesti z hladu, schoulíš se v kouli
 • horká voda tě zahřeje a zaplní
 • vyber si mezi obědem a večeří nikdy nejez oboje
 • mít větrové bonbóny, snižují pocit hladu
 • veď si záznamy kolik kalorii sníš každý den
 • pevné ne mělké věci, vzít do pusy požvýkat a vyplivnout ven
 • musíš jíst pomalu a v klidu abys byla schopna rozeznat že už nemáš hlad
 • vyhni se uždibování, nevypadá to ale kalorie se z nich sečítají
 • nos lesk na rty vždy když budeš mít na něco chuť nanes si jej
 • ledové kostky. Když je rozkoušeš tak i zaplní
 • jez nízkokalorické věci jako nízkotučný puding, salát nebo polévka
 • jez víc ovoce a zeleniny. Ale vyhni se zálivkám.
 • zacvič si po jídle urychluje to spalování kalorií
 • dívej se jak jí tlustí lidé přejde tě pak chuť.
 • važ se večer se šaty a ráno nahá
 • každé sousto zapíjej, a pokládej příbor po každém soustu
 • čisti si zuby pořád když máš hlad a hlavně po jídle
 • pokud dostaneš hlad počítej do 100 ale pozvolně
 • jez nadýchané jídlo, zaplníš se a přitom toho tolik nesníš
 • kořeněná zvednou výměnu vašich látek a tudíž spálíš víc kalorií
 • dej si před výrobkem z mouky 2 lžíce octa pomůže to strávit tuk
 • jez venku malé jídla zrychlí to spalování
 • před jídlem vypít velkou sklenici vody
 • vyhýbej se kuchyni a už vůbec neotvírej ledničku nebo skrýše s jídlem. Jen pokud nemáte opravdu důležitý důvod nebo z donucení druhých
 • pokud dostaneš opravdu velký hlad(žravou) jdi se projít čerství vzduch ti pomůže přestat myslet na to jídlo.
 • pij vodu s citronem pomůže to urychlit spalování tuků
 • zelený čaj není jen prostředek proti stárnutí ale jeho pití ti pomůže spálit o asi 110 kcal za den.
 • strávit hodně času na pro-ana stránkách, nebo pročítáním thinspiration nebo si udělej svou vlastní thinspiration
 • pro zeštíhlení břicha před spaním udělej pár sklapovaček. Budeš se cítit unavená ne hladová.
 • nosit gumičku kolem zápěstí a puknout jí při pomyšlení na jídlo. Budete cvičit samy sebe ne přemýšlení o jedení
 • pořádně vše okořeň zaměstná to vaše chuťové buňky nebudou pak pátrat po něčem uspokojivějším jako je třeba čokoláda
 • pij ledovou vodu tělo zahříváním vody spálí 40kcal
 • voda taky pomáhá utišit kručení břicha. A navíc pročisťuje organismus.
 • pokud si náchylná na záchvaty přejídání tak si kupuj jídlo jen pro sebe opravdu minimum.
 • mysli na to jak by to jídlo vypadalo ve tvém žaludku po tom co ho spolkneš….snad tě to odradí
 • po 18 hodině už nejez
 • vyfotografuj se ve spodním prádle a pokaždé když budeš chtít hřešit tak ji vytáhni
 • při sezení ve škole se stále hýbej spálíš za den víc kalorií !!!!!!!
 • rychlé občerstvení: největší hnus co existuje a nejlíp uděláš když se tomu velkým obloukem vyhneš
 • sprchuj se pod studenou sprchou spálíš o 10% kalorií víc
 • denně jíst jen jedno jídlo a krájet si ho na malinké kousíčky
 • jez na malém talířku a čajovou lžičkou bude to trvat dýl
 • pokud je někde v okolí na stole třeba něco sladkého tak to ukliď a nebo sama sebe někam daleko od jídla
 • pokud si jedla před spaním tak se ujisti že budeš spát na levém boku urychluje to spalování. Tělo tak může absorbovat tuk z jídla pryč. Ale neměla bys jíst před spaním.
 • pij mnoho vody přinejmenším 8 sklenic vody. Voda zrychluje váš metabolismus.

Kolo, zázračný prostředek ke štíhlé linii

15. července 2008 v 18:36 Cvičení
S teplými dny přichází na každého, kdo si chce upravit postavu, zhubnout a být v kondici, chuť sportovat a možná i vyrazit do přírody. Nejpříhodnějším, nejjednodušším a nejefektivnějším prostředkem může být právě kolo.
Kolo v přírodě a doma
Nelze ovšem jednoduše říci, že kolo je všelékem na dokonalou postavu. Je nutno rozlišovat mezi pojmy spinning a cycling na jedné straně a mezi kolem jako dopravním prostředkem na straně druhé. Hlavní rozdíl je v tom, že pojmenování spinning je chráněno jako ochranná známka a právně chráněna jsou i kola a způsob jízdy. U obou se ale jedná o podobnou disciplínu - jízdu na stacionárních kolech při organizovaných společných hodinách. Takže máte na výběr: buď v hale, nebo v přírodě. Anebo doma na rotopedu.
Proč právě kolo?
Kolo je nejlepším pomocníkem při shazování kil a hubnutí, protože při svižné hodince spálíte zhruba desetkrát více energie než při jiné aerobní činnosti (jedná se zhruba o 500 kilokalorií), a to bez toho, abyste příliš zatěžovali klouby. Je to dostupný nástroj k dokonalé a vysportované postavě, správné činnosti srdce, pevným hýždím a nohám a dobrému pocitu. Potěší i absence nudy, protože na kole se dá vystřídat 5 stylů jízdy (variace na polohu v sedle a nad sedlem), pozorovat krajina nebo poslouchat hudba a posunovat práh výdrže a tepové frekvence.
Hubnutí na cestě
Jízda na kole v přírodě má své výhody. A obzvláště v teplých měsících. Můžete také strávit čas ve společnosti rodiny či přátel, poznat zajímavou krajinu (speciální cyklistické mapy budou jistě dobrým pomocníkem), nadýchat se čerstvého vzduchu a u toho ještě tvarovat postavu a shazovat kila. Jedinou nevýhodou je jen nutnost dodržování silničních pravidel a fakt, že na spálení stejného množství kalorií jako při spinningu nebo cyclingu potřebujete buď stejně svižnou techniku jízdy a obdobně pestrý terén, nebo zhruba dvojnásobný čas.
Pitný režim
Stejně jako při jiných sportech i při jízdě na kole je třeba zachovávat určitá pravidla, abychom si neublížili a co možná nejvíce minimalizovali úrazy, vyčerpání a úbytek energie. Jízda na kole má totiž energii dobíjet. Vždy je třeba se na začátku rozehřát a rozjet. Tím rozhýbeme svaly a klouby a připravíme tělo na výkon, který od něj posléze budeme vyžadovat. A stejně tak na konci je třeba se vždy protáhnout. Je neméně důležité si kolo správně nastavit a dodržovat samozřejmě pitný režim. Pozvolna a po malých doušcích. Mám na mysli nealkoholické (nejlépe neslazené) tekutiny. Alkoholické nápoje (zejména pivo) jsou jistě pro cyklisty lákadlem (při klasické cyklistice v přírodě) a motivací, nicméně je nutno zdůraznit, že jejich konzumaci před jízdou i během jízdy zakazují pravidla silničního provozu. Ostatně konzumace alkoholu se neslučuje ani s cílem spalovat kalorie a s dietním režimem. Pokud vám jde opravdu o snížení váhy, pak zůstaňte raději u vody.
Kolektiv táhne

Trenéři a instruktoři spinningu a cyclingu se jednoznačně neshodují v tom, zda je lepší a zdravější jízda v přírodě, nebo ve skupině pod střechou.
Někteří vychvalují kolektivní cyklistiku v místnosti, protože odpadá řada faktorů jako nevhodný terén, přílišná zátěž, nesprávné držení těla, odpor větru, nepřízeň počasí, všichni jsou navíc pod kontrolou zkušeného a školeného instruktora. Motivující je také kolektiv lidí kolem a muzika, která hraje při takových hodinách velkou roli.
Jiní chválili terapii čerstvého vzduchu a slunce v kombinaci s pohybem. Shodli se ale na jednom. Cyklistika je úžasný, jednoduchý a zdravý sport, který formuje vytrvalost, kondici a postavu v problémových partiích velice spolehlivě a efektivně. Zkusíte-li zařadit vyjížďky do svého programu pravidelně, výsledky (a celková psychická pohoda) na sebe nenechají dlouho čekat.

Zelený čaj

15. července 2008 v 18:26 Rady a tipy při hubnutí
Zelený čaj je používán jako tekutina, pochutina i cenný lék. Pro mnohé je konzumace zeleného čaje doslova rituálem. Některým jeho účinkům jsou přisuzovány až metafyzické významy. A jaký je pohled lékařské vědy?
Co všechno obsahuje
Z hlediska léčebného působení jsou nejvýznamnější složkou zeleného čaje tzv. polyfenolové antioxidanty. Jejich význam byl objeven poměrně nedávno a dosud nepřestává narůstat.Kromě antioxidantů obsahuje zelený čaj také kofein, teofylin, třísloviny, minerály a bílkoviny.
Kde ho najdeme
Pokud bychom zatoužili okusit chuť zeleného čaje přímo u zdroje, museli bychom se vypravit do Číny nebo do Indie. Pěstování, sklizeň i příprava nápoje má v těchto zemích tisíciletou tradici. Mnoho Evropanů tak po návratu z orientu nadobro zavrhne konzumaci čaje z klasických papírových sáčků a vyhledává již jen skutečně kvalitně připravené nápoje čajoven.
Příznivé účinky čaje
Antioxidační látky ze zeleného čaje nám pomáhají chránit velmi důležité součásti našich buněk genetickou informaci.Významě tak například snižuje riziko vziku nádorových nemocí.Před nežádoucí oxidací chrání i částice krevního cholesterolu.Brání tak i rozvoji aterosklerotického postižení tepen(ucpání v důsledku ukládání tuků do cévní stěny).
Upozornění
Z hlediska obsahu antioxidačních látek v nápoji je velmi důležitá samotná příprava čaje. Svou roli hraje použitá nádoba, teplota vody i doba louhování.
K čemu nám může posloužit
Zelený čaj působí blahodárně na mnoha úrovních našeho těla. Třísloviny podporují tvorbu žaludečních šťáv a napomáhají tak trávení i zpracovávání potravy. Díky kofeinu a teofylinu zajišťuje lepší prokrvení orgánů a stimulaci nervového systému. Přináší úlevu od astmatu. Díky vysokému obsahu minerálů, např. fluoru, působí proti vzniku zubního kazu.
Daleko nejvýznamnější je však jeho antioxidační působení. Dostatečný příjem zeleného čaje, tj. nejméně dva šálky denně, snižuje riziko vzniku nádorového onemocnění. Potlačením rozvoje aterosklerózy snižuje i riziko srdečně-cévníchonemocnění jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice
Za hlavní příčinu badatelé označili vliv čajového extraktu na účinnější a rychlejší odbourávání tuku v játrech, čímž se uvolňuje více energie pro svalovou činnost. Pravděpodobně přitom dochází i ke změnám v běžném procesu látkové výměny a obecně také k rychlejšímu spalování tuků. Rýsuje se tím tedy i naděje pro lidi s nadměrnou hmotností, kteří s ní dosud marně bojují

Aerobní cvičení

15. července 2008 v 18:21 Cvičení
Pohyb = cvičení?Co vlastně jde označit za cvičení a co už ne? Říkáte si, že pro dnešek si můžete dát pohov, když jste třikrát sprintovala na autobus a odpoledne procourala po obchodech? Večer vás pak popadne černé svědomí a tak sednete na rotoped, deset minut usilovně šlapete a pak vyčerpaně odpadnete… A nehubnete! Bodejť by ano, žádná z těch aktivit totiž nesplňuje to, co se skrývá pod klíčovým slůvkem aerobní.
Začneme malým exkurzem do teorie: pohybové aktivity můžeme rozdělit na aerobní a anaerobní. Zřejmě vám došlo, že tahle klasifikace má co dělat se vzduchem. Aerobní je totiž takový pohyb, při kterém má organismus dostatečný přísun kyslíku. Přeloženo do srozumitelného jazyka - takový pohyb, který pro vás není úplně vyčerpávající a zvládnete ho proto provozovat při stejné intenzitě dlouho (minimálně 20 minut), vytrvale a rovnoměrně při něm dýchat (měla byste si zvládnout i povídat). Naopak při anaerobním pohybu zatínáte svaly náhle a intenzivně a organismus pracuje na tzv. kyslíkový dluh. Hranice mezi oběma formami je křehčí, než by se mohlo zdát. Dá se ale říci, že k té první řadíme kromě aerobiku, který se nabízí, třeba cyklistiku, plavání nebo vytrvalostní běh. Ke druhé pak patří sprint nebo dřina v posilovně.

Chcete hubnout? Bez »aera« to nepůjde…
Podstatný není ale ani tak druh pohybu, jako způsob, kterým se mu věnujete. Právě ten totiž determinuje výsledek, k jakému se pomalu ale jistě blížíte. Zatímco anaerobní aktivita vám v lepším případě zpevní a vyrýsuje svalstvo (v horším vás pouze zahřeje a posílí kardiovaskulární systém), je to právě aerobní cvičení, které vede ke shazování otravných kil. Proces spalování tuků, o které nám jde především, totiž vyžaduje právě přísun kyslíku a pozvolný, trpělivý přístup. V prvním návalu námahy totiž »šokovaný« organismus sáhne pro energii do zásobárny glykogenů. Teprve při déle trvajícím rovnoměrném úsilí se začínají likvidovat i tukové buňky. Jak si cvičení rozvrhnout, aby spalování bylo maximálně efektivní?

Buďte skutečně FIT!
Žádná složitost v tom není - stačí se držet v rámci toho, co Americké kolegium sportovní medicíny nazývá FIT formule: F = frekvence cvičení - 3-5x týdně I = intenzita - 60-90 % maximální tepové frekvence T = délka cvičení (»time«) - 20-60 minut Vaše pohybová aktivita by se tedy měla pohybovat někde v těchto relacích. Logicky, čím víc si uberete na jedné škále (cvičíte 3x týdně), měla byste na jiné přidat (cvičit nejen 20, ale třeba 50 min.). Frekvenci a dobu si asi ohlídáte snadno, ale složitější je to s intenzitou. Ideální je mít při sobě měřič srdečního tepu. S ním si můžete dobře ověřit, jak moc s vámi která aktivita zamává a při které zvládnete mít relativně dlouho tepovou frekvenci stabilně (s výkyvy +/- 10 %). Standardní frekvence bývá kolem 70 tepů/minuta, při cvičení by se měla zhruba zdvojnásobit, neměla by však klesnout pod 120 tepů/min. Naopak maximální hranici zjistíte, když od 220 odečtete svůj věk. Vyšší frekvencí se dostanete do anaerobního pásma, kde při delším setrvání už ohrožujete své zdraví.

Jděte na to empiricky
Můžete si sestavit vlastní tabulku intenzity od do 10 pro různé druhy činností, přičemž kritériem bude jednoduše otázka, jakou námahu pociťujete po 10-20 minutách. Nule přiřaďte odpověď »vůbec žádnou« (sem asi patří jen ležing a podobné disciplíny), desítce »maximální« (vyběhnutí několika pater). Aktivita, které byste se měla pravidelně věnovat, by se měla na vaší škále pohybovat někde mezi čtyřkou a pětkou, tj. aby vyvinuté úsilí bylo střední až těžší. Rozhodně byste měla při takovém tempu zvládnout pravidelně dýchat a dokonce si i povídat (raději se ale samozřejmě soustřeďte na cvičení).

Při jakém poměru se lépe hubne?
Intenzita ovlivňuje i proces spalování - delší doba při nižší intenzitě vyzmizíkuje vaše tukové zásoby spolehlivěji, než kratší doba při intenzitě vysoké. Zas tak křečovitě se toho držet nemusíte - tělo sice při nižší intenzitě nespálí tolik glykogenu na úkor tuku, ale celkově určitě při vyšší námaze spálíte tuku víc. Mnohem prozaičtější důvod je ten, že cvičení by vás zkrátka mělo bavit, abyste u něj vydržela, a pakliže ho budete mít po čtvrthodince plné kecky a do tělocvičny budete chodit se stejným nadšením jako na berňák, není to zrovna to pravé ořechové.

Rady nad zlato ;-)

6. července 2008 v 10:59 Rady a tipy při hubnutí
- žvýkej žvýkačky
- udržuj se zaneprázdněná
- přeskakuj zbytečné svačiny

Příznaky Mentální anorexie

6. července 2008 v 10:56
- dívka si bere menší porce jídla, menší talíř
- omezuje škálu jídel, odmítá některé potraviny
- zajímá se o vaření, sbírá recepty
- pečlivě žvýká
- odnáší si jídlo do svého pokoje
- tělesná váha je pod normálem, ztráta více než 15% tělesné hmotnosti (BMI
nižší než 17,5)
- restriktivní typ (nebulimický)
- nejí či jí velmi málo, cvičí, bere projímadla (diuretika)
- purgativní typ (bulimický) - záchvaty přejídání kompenzované zvracením,
projímadly
- ztráta menstruace
- strach ze ztloustnutí (přibírání na váze)
- hyperaktivita, cvičení (i v pozdních nočních hodinách)
- nízký tlak, závratě
- nesoustředěnost, podrážděnost, impulzivita, nespavost, deprese, plačtivost
- snadný vznik modřin, zimomřivost
- suchá našedlá pleť, lámání nehtů, poškozené vlasy
- denní příjem nižší než 1000kcal
- osoba trpí přesvědčením, že je tlustá; zkreslená představa o svém těle
- snížená citlivost v rukou i nohou, třas rukou
- nepravidelná srdeční činnost
- dehydratace, selhání ledvin
- nižší tělesná teplota, špatné prokrvování končetin
- lehce se zadýchá

Hubnutí se zeleninou a ovocem

6. července 2008 v 10:51 Diety
1. den
Konzumujte zeleninu podle chuti v jakém­koliv množství. Vyvarujte se pouze brambor a luštěnin. Dokonce i takové 'bomby' cukru, jako jsou banány, nebo tuku jako avokádo. Pijte vodu, neslazené ovocné a zeleninové šťávy a bylinkové čaje.
2. den
Čas jíst pouze ovoce všech druhů, na které dostanete chuť. Nápoje stejné jako předchozí den, šťávy však pouze ovocné.
3-7. den
Nebude lehké vydržet, ale… Jezte jen červené ovoce podle chuti. Třešně, višně, jahody, rybíz, jablka. Každou hodinu alespoň něco (kromě noci, pochopitelně). Pijte vodu, bylinkové čaje a neslazené šťávy z čerstvého ovoce.
8. den
Ovoce podle chuti, opět včetně banánů a avokáda. Nápoje jako druhý den.
9. den
Ovoce a zelenina podle chuti. Nápoje jako první den.